sobota, 19 grudnia 2020

Tabele dziesiątek (matematyka w zakresie 1-10)


Czy kiedykolwiek natknęliście się z tzw. TEN FRAMES? 

Jest to jedna ze strategii stosowanych w USA szczególnie w klasach zerowych, która tłumacząc w bardzo ogólny sposób pozwala uczniom zrozumieć sens i wartość cyfr w zakresie 0-10. Jak wiemy, dzieci dość często  zapamiętują nazwy cyfr nie rozumiejąc ich znaczenia.  Wiem, że brzmi to być może nie zrozumiale, ale korzystając z prostego języka jedną z korzyści tej metody jest np. zdobycie przez ucznia umiejętności tzw. subtitizing, która polega na tym, że jest on w stanie bez wykorzystania procesu liczenia ustalić ilość  np. oczek czy przedmiotów umieszczonych w tabelce.  Być może nie wszyscy wiedzą o tym także, że np. nasze dzieci używając regularnie w grach planszowych zwykłej kostki też mają szansę zdobyć tę umiejętność, ale oczywiście tylko w zakresie 1-6.

A jak wygląda sama tabelka? 

Bez problemu każdy może wykonać ją sam. Jest to prostokąt, który podzielony jest na dwa rzędy (po 5) takiej samej wielkości kwadratów.

Ta dość prosta metoda wizualizacji w przyszłości może stać się bardzo pomocna w procesie dodawania i odejmowania od 0-10.

Poniżej zamieściłam jeszcze jeden zestaw tabelek, który przygotowałam w języku polskim. 
 Oprócz zwykłych kart pracy w procesie  liczenia doskonale sprawdzają się "fizycznie istniejące" tabelki, które można stworzyć np. na podłodze używając kolorowej taśmy. Kółka można wykonać z papieru. Jak zawsze polecam tego typu materiały zalaminowac.

A tutaj, jak zawsze umieściłam PDF


                        Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii na temat tej metody? 
                                                Czy słyszeliście o niej wcześniej? 
                               A może macie już wyrobione zdanie na jej temat, 
                                            bo mieliście szansę ją wypróbować?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

12 miesiecy-prosta piosenka edukacyjna dla dzieci

Moi Drodzy,   Wielu z Was poznało już ta piosenkę. Od wielu miesięcy nosiłam się z zamiarem przygotowania prostej animacji do tego tekstu, a...