piątek, 3 lipca 2020

Piosenka dla dzieci "5 Małych Rybek"

Kilka lat temu pracowałam jako nauczyciel muzyki w amerykańskim przedszkolu o profilu muzycznym i muszę przyznać, że z zachwytem obserwowałam wspaniałe efekty dydaktyczno-wychowawcze wynikające z wykorzystania starannie dobranej i rozbudowanej metodyki wychowania muzycznego w grupach bardzo małych dzieci.

W USA struktura systemu edukacyjnego nieco rożni się od polskiego (jest to tak rozległy temat, że w przyszłości prawdopodobnie poświecę temu zagadnieniu jeden z postów).

Już od 6 tygodnia życia dziecka rodzice mogą powierzyć swoje pociechy opiece nauczycieli w tzw. "Daycares" (jest to odpowiednik polskiego przedszkola) i w tych właśnie miejscach dzieci mają szansę rozwijać się aż do 5 roku życia.

Są to oczywiście ośrodki prywatne o rożnym profilu i poziomie edukacyjnym. Jak widać zrezygnowano tutaj z podziału na żłobki i przedszkola. Wspominam o tym fakcie, ponieważ właśnie z tego powodu miałam okazję pracować z maluszkami. Niemal od pierwszych tygodni dzieci miały kontakt z rożnymi formami umuzykalniającymi, a same zajęcia rytmiki z elementami muzyki pojawiały się już od 16 miesiąca życia dziecka.

Muszę przyznać, że od samego początku zgłębiania metodyki i materiałów dydaktycznych zaskoczyło mnie wiele zagadnień w tym np. fakt, iż większość piosenek opiera się na podobnych schematach melodyczno-rytmicznych (np. wiele zabaw wykorzystuje popularną melodie „Wyszły w pole kurki trzy"). Dla wielu osób być może zjawisko to może wydawać się dość ograniczone, ale dość szybko przekonałam się, że ta zasada jest pomocna w szybkim opanowaniu piosenek przez dzieci.

Zdecydowanie duży procent zabaw muzycznych i piosenek opiera się na nieskomplikowanym tekście, do którego łatwo przygotować prostą inscenizację ruchową lub taniec. Zwykle słowa podpowiadają kroki, schematy ruchowe, itp. Dzięki temu dzieci szybko zapamiętują schematy taneczne zabaw i gdy zbliżał się „gorący” okres przedszkolnych przedstawień zawsze miałam do dyspozycji niezliczoną ilość piosenek, które świetnie nadawały się do wykorzystania.

Muszę przyznać, że jestem absolutną fanką piosenek, które całkowicie angażują dzieci zarówno ruchowo jak i wokalnie. 

A zatem...czas na pierwszą piosenkę. Niektórzy zapewne pamiętają ją z moich pierwszych flanelowych bajek.

Zabawa muzyczna "5 małych rybek" adoptowana z tradycyjnej amerykańskiej piosenki "5 Little Fish" doskonale nadaje się do inscenizacji ruchowej. Można ją wykonywać zarówno w pozycji stojącej, przemieszczając się, jak i siedząc z dziećmi w kole.

Zapraszam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Rymowanka o zimie z pokazywaniem

Moi Drodzy, Dzisiaj przyszedł czas na kolejną rymowankę o tematyce zimowej.  Początkowo myślałam, że połączę ją z poprzednim rymowanym mat...